fbpx

Türkiye Basketbol Antrenörleri Derneği’nin Geleneksel Mehmet Baturalp Turnuvası’nın basın toplantısı ve imza töreni Nirvana Cosmopolitan Hotel’de gerçekleşti.

Türkiye Basketbol Antrenörleri Derneği tarafından düzenlenen geleneksel TÜBAD Mehmet Baturalp Turnuvası, bu sezon Nirvana Basketball Weeks etkinliği kapsamında Cosmos Sports Center’da oynanacak.

Organizasyonun Basın Toplantısı ve imza töreni TBF Genel Sekreteri Dr. Serhan Antalyalı, TBF Basketbol Gelişme Direktörü Fırat Eser, TÜBAD Başkanı Çetin Yılmaz, TÜBAD Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Yavuz, Kilit Grup Yönetim Kurulu Üyesi Pelin Kilit Hüner, Nirvana Hotels CEO’su Korhan Alşan ve Nirvana Hotels Sportif Direktörü Burçin Badem’in katılımıyla gerçekleşti.

Nirvana Basketball Weeks Programı

 1. Nirvana 3×3 Basketbol Turnuvası
  1. 9-10 Eylül 2023
 2. Türkiye Basketbol Hakem ve Değerlendirici Seminerleri:
  1. A Klasmanı 08-10 Eylül 2023
 3. TÜBAD Doğan Hakyemez Gençler Şampiyonası
  1. ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME: Doğan Hakyemez adına gerçekleştireceğimiz Gençler Şampiyonası’na katılmak isteyen uluslararası kulüplerin takım kurma çalışmaları Eylül ayında henüz tamamlanmayacağından dolayı, kulüplerden gelen talep üzerine turnuva 2024 yılının ilk çeyreğine ertelenmiştir. Tarih kesinlik kazandığında gerekli açıklamalar yapılacaktır.
 4. Nirvana Basketball 3600 Summit
  1. 11-13 Eylül 2023
 5. TÜBAD A Takım Turnuvaları
  1. 16. TUBAD Mehmet Baturalp Turnuvası
   1. 13-15 Eylül 2023
 6. Uluslararası İsmet Badem Turnuvası
  1. 13-17 Eylül 2023
 7. TÜBAD Antrenör Gelişim Semineri
  1. 15-17 Eylül 2023
 8. TÜBAD Gülseren Gönül Kadınlar Turnuvası
  1. Tarihi ve Maç Programı Ayrıca Açıklanacak
İSMET BADEM TURNUVASI16. MEHMET BATURALP TURNUVASI
GALATASARAY NEFANADOLU EFES
PINAR KARŞIYAKA BEŞİKTAŞ EMLAKJET
TÜRK TELEKOMCSKA MOSKOVA
TARİHSALONSAATA TAKIMIB TAKIMI
12 Eylül SalıCSC 420:00CSKA MOSKOVABEŞİKTAŞ EMLAKJET
13 Eylül ÇarşambaCSC 420:00TÜRK TELEKOMCSKA MOSKOVA
14 Eylül PerşembeCSC 418:00GALATASARAY NEFPINAR KARŞIYAKA
14 Eylül PerşembeCSC 420:00ANADOLU EFESBEŞİKTAŞ EMLAKJET
15 Eylül CumaCSC 418:00PINAR KARŞIYAKATÜRK TELEKOM
15 Eylül CumaCSC 420:00CSKA MOSKOVAANADOLU EFES
16 Eylül CumartesiCSC 415:00GALATASARAY NEFBEŞİKTAŞ EMLAKJET
17 Eylül PazarCSC 413:00ANADOLU EFESPINAR KARŞIYAKA
17 Eylül PazarCSC 415:00TÜRK TELEKOMGALATASARAY

Nirvana Basketball 3600 Summit
11- 13 Eylül 2023

Nirvana Basketball Weeks’in ikinci haftasında, 3600 Summit adı verilen etkinlik düzenlenecek. Bu zirve, dünya çapında söz sahibi spor insanları, federasyon başkanları, yöneticiler, doktorlar, sağlık ekipleri, kondisyonerler, basın mensupları, hakemler, menajerler, sporcu aileleri, basketbolcular ve antrenörlerin bir araya gelerek deneyimlerini ve bilgilerini paylaşacağı bir platform sunacak. Nirvana Basketball 3600 Summit, üç gün boyunca Nirvana Convention Center’da düzenlenecek ve 24 oturumdan oluşacak.

Basketbolun her alanından uzmanların katılacağı bu etkinlik, sektördeki son gelişmeleri paylaşma ve basketbol camiasının birlikte büyümesini sağlama fırsatı sunacak. Nirvana Cosmopolitan Hotel ve Cosmos Sports Center’ın ev sahipliği yapacağı bu organizasyon, Türkiye Basketbol Antrenörleri Derneği (TÜBAD) ve Kilit Grup iş birliğinin bir göstergesi olarak dikkat çekiyor.

Ayrıntılı Bilgi İçin:

Nirvana Cosmopolitan Hotel- Güzeloba Mah. Yaşar Sobutay Cad. No:32 Muratpaşa, Antalya

E-posta: [email protected]

– Nirvana Basketball Weeks: https://nirvanabasketballweeks.org/

– Nirvana Cosmopolitan Hotel: https://www.nirvanahotels.com.tr/oteller/nirvana-cosmopolitan

– Cosmos Sports Center: https://cosmossportscenter.com/

BASIN TOPLANTISI METNİ

Basın Toplantısını Burçin Badem konuşmasıyla açtı: “Nirvana Basketball Weeks, aslında sadece bir kartopuydu. Bu fikir bizde basketbol ve yöneticilik eğitimlerine devam eden diğer taraftan “basketballtalks” videolog’unu yöneten 16 yaşındaki evladımız Demir Mir Demirer’den çıktı. Demir, bizim için çok değerli bir beyin. Kendisi Basketbol için proje yaratmayı düşünürken bir günlük Summit planladı ve bana sundu. O kartopu şimdi kocaman oldu. İçinde 3×3 Turnuvası, Hakem-Antrenör Eğitim Seminerleri, Gençler Şampiyonası, Kadın ve Erkek Takım Turnuvaları, 24 Oturumda yaklaşık 100 kişinin konuşmacı olacağı bir Summit… TV Yayınları, Sohbetler, İmza Günleri, Avrupa’nın en önde gelen sporcuların mücadelesine tanık olmak… Antalya’daki basketbol severleri bu heyecana ortak etmek için sabırsızlanıyoruz. Üyesi olmaktan gurur duyduğum Türkiye Basketbol Antrenörleri Derneği 15 yıldır başarıyla Mehmet Baturalp Turnuvası’nı düzenliyor. Bu turnuvanın TÜBAD’ın varoluş nedenlerini kapsayan bir şekilde büyümesini hedefledim. Projeyi daha hayal ederken ilk danıştığım insan TBF Basketbol Geliştirme Direktörü Sayın Fırat Eser’den özellikle Summit konusunda büyük destek aldım. Konumunun tam kelime anlamıyla basketbolumuzu geliştirmek için çalışıyor basketbolumuz adına ona çok teşekkür ederim.” Dedi…

Badem’in ardından söz alan TBF Genel Sekreteri Dr. Serhan Antalyalı, “Basketbola değer katan, öncelikle böyle bir tesisi ve organizasyonu camiamıza kazandıran başta Kilit Ailesine ve TUBAD’a ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Böyle büyük ve güzel bir olayın parçası olmak gurur verici… Ayrıca TBF Eğitim Kurulumuz yaklaşık 3 senedir Cosmos Sports Center ve Nirvana Cosmopolitan’da kucak açtığınız için ayrıca teşekkür ederiz. Nirvana Basketball Weeks ile devam eden Basketbola desteğiniz hepimiz için çok değerli… TBF olarak bir katkımız olursa ne mutlu bizlere… Kolaylıklar diler, teşekkür ederim” Dedi…

TBF Basketbol Geliştirme Direktörü Fırat Eser ise “Öncelikle güzel sözleriniz için ben teşekkür ederim. Şahsen bu şekilde gerçekleştirilmeye çalışan bir organizasyonun içinde olmaktan mutluluk duyuyorum. TBF olarak da Nirvana Basketball Weeks’in Summit ve Eğitim tarafında destek olmaktan gurur duyuyoruz… Biraz evvel Serhan Bey’in de bahsettiği gibi biz TBF Eğitim Kurulu olarak birçok eğitimimizi Nirvana Cosmopolitan’da gerçekleştirmekten çok memnunuz. Bunun için de ayrıca çok teşekkür ederiz. Hem Kilit Ailesine hem de Burçin’e böyle bir basketbol haftasını gerçekleştirdikleri için çok teşekkür ediyorum. Biz TBF olarak işin destek kısmındayız. Elimizden ne geliyorsa yardımcı olmaya çalışacağız. Benim de üyesi olduğu Türkiye Basketbol Antrenörleri Derneği’nin her yıl yaptığı turnuvayı bu şekilde taçlandırmalarının çok iyi olacağı kanaatindeyim. İlkini gerçekleştirecekleri bu işbirliğinin gelenekselleşeceğine inanıyorum. Çok yoğun zor bir program, gerçekleştirmesi hiç de kolay olmayan bu organizasyonda Antalya’da unutulmaz bir hafta geçireceğiz.

Türkiye Basketbol Antrenörleri Derneği Başkanı Çetin Yılmaz ise “Şimdi tabii klasik olacak ama ben de Kilit ailesine teşekkür ederek sözlerime başlayayım… Kilit ailesinin bu güzel üyesi Pelin Hanımefendinin basketbolcu olduğunu şimdi öğrendim; çok mutlu oldum. Bir basketbol koçu olarak gurur duydum. Pelin Hanım, Kilit Ailesine özel teşekkürlerimi ayrıca iletmenizi ayrıca rica ederim. Bu teşekkürlerin sebebini birazdan ayrıca açıklayacağım. Korhan Alşan ve eski oyuncum mesai arkadaşım Burçin’e ayrı teşekkür ederim. Çok zor bir işe soyundunuz. Kolaylıklar dilerim. Basketbolda son korna çalana kadar her şey olabilir. Son dakikaya 10 sayıda geride girersiniz; mücadele etmeye devam edersiniz ve bir bakmışsınız maçı kazanıp Avrupa Şampiyonu olmuşsunuz. Gerçi ben böyle bir finali kaybetmiştim ama Avrupa Finali oynamak bile ayrı şerefti. Bir teşekkürüm de Sayın Serhan Antalyalı ve Fırat Eser nezdinde Türkiye Basketbol Federasyonu’na…
TÜBAD olarak biz 16.kez bu turnuvayı düzenliyoruz. Banvit’le başladığımız bu yolda kapandıklarından beri tek başımıza bu işi devam ettirmeye çalışıyoruz. İşte sözlerim burada TBF’ye ve Kilit Grubuna, Basketbol Antrenörler Derneği, antrenörlerin iyi günü için değil kötü günü için var. TBF ile TUBAD başka hiçbir ülkede olmayan bir uyum içerisinde çalışıyor. Emsallerimiz genelde haklarını savunmak için federasyonla boğuşur. Burada biz çok iç içeyiz. Biz zor günler için varız. Eğitim bizim için çok önemli ama zaten bu izim için en kolay operasyon… FIBA da Euroleague de eğitim planlarını bizimle yapıyor. Yani bunu zaten yapıyoruz. Ama biz ne zaman bir antrenör kardeşimiz, abimiz zor durumda TUBAD orada. Sağlık olur, eğitim olur, ekonomik olur…  Biz bu konuda sürdürebilir olmamız için gerekli olanları sağlama konusunda verdiğiniz katkılarınızın çok doğru adrese ulaştığından emin olabilirsiniz. Sayenizde hem eğitime büyük katkı veriyoruz; hem de sosyal sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz. Bizler eğitimde çok başarı olduğumuzu istatiksel olarak da gözlemleyebiliyorum. Son 20 yılda en başarılı altyapıya sahip 3-4 ülkeden biriyiz. Altyapıda görev yapan antrenörlerimizin yetiştirdiği evlatlar tüm şampiyonalarda dereceye giriyorlar. Bugün burada bulunan Antalya İl Temsilcimiz Sevgili Hilal Ertunalı’nın oğlu Onuralp Bitim geçtiğimiz hafta NBA’in Chicago Bulls takımıyla anlaştı. O da artık bir NBA oyuncusu. Onu da yetiştiren birbirinden değerli Türk Antrenörleri… Yani teşekkürüm sadece centilmence bir kompliman değil. Hedeflerimize ulaşmamızı sağlamamıza yardım ettiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum.” Diyerek sözlerini tamamladı.

TBF Eğitim Kurulu ve TÜBAD YK Üyesi Hakan Yavuz ise sözlerine “Aslında eski Antalyalı bir coach ve yaklaşık 2 senedir Nirvana Cosmopolitan ve Cosmos Sports Center’da onlarca eğitim veren bir eğitmen olarak misafir sayılmam. Bu tesisin nereden nereye, nasıl şartlarda, ne hedeflerle, ulaştığını biliyorum. Çok büyük emek var. Tabii ki işin maddi bir yatırım tarafı var ama bunların yanında manevi ve fiziki şartlar var. Şu anda bu aile içinde bulunan herkes buraya çok büyük katkı vermiş. Bundan sonra TBF ve TÜBAD’ın vereceği katkıyla beraber burayı daha ileriye daha büyük organizasyonlara taşımak… Evet, belki bu organizasyon belki ilk olacak; Çetin Başkan’ın dediği gibi Burçin ve ekibini sıkıntılar bekliyor. Bu zorlukları bu ekibin bu odadaki bizlerin ve ekleneceklerin desteğiyle başarıyla aşacağından eminim. Yaklaşık 4 yıldır TÜBAD Mehmet Baturalp Turnuvası’nın başındayım. Sağ olsun Burçin böyle bir şeye soyununca Allah razı olsun dedim… Benden büyük bir işi devraldın. Şimdi hem turnuva takımları hem de diğer organizasyonlarla müthiş bir program gerçekleşecek…

Sadece turnuva değil, üst seviyede basketbol insanlarının bilgi birikimlerini paylaşacağı çok özel bir organizasyon olacak. Ayrıca şimdiden bir haber daha vereyim Şubat 2024’te BSL Türkiye Kupası sırasında Onursal Başkanımız Önder Seden adına bir turnuva düzenleyeceğiz. Yani biraz evvel söylediğimiz gibi ilkini başarıyla aşıp daha büyüklerini gerçekleştirmenin hedefinde olacağız. Ben böyle değerli bir ekiple beraber bu büyük organizasyonun içerisinde bulunmaktan gururlu ve mutluyum. Alnımızın akıyla üstesinden geleceğimizden eminim. Herkese teşekkür ederim.” Diyerek sözlerini tamamladı.

Nirvana Hotels CEO’su Korhan Alşan ise sözlerine toplantıya katılan Basın Mensuplarına teşekkür ederek başladı. “Sayın TBF ve TÜBAD Yetkilisi dostlarımıza çok teşekkür ederim. Sayın Hande Hanıma, Burçin Beye ayrıca teşekkür ederim. Çok büyük emekleri var. Kilit Grup ve Nirvana Hotels olarak bu ürünü geliştirirken, özellikle Nirvana Cosmopolitan’ı geliştirirken sadece bir otel olmasın diye hayal ettik. Yani aslında burası tam bir etkinlik, şehrin cazibe merkezi olmalıydı. Turizm ürünleri arasındaki Antalya çok büyük bir oyuncu… Biliyorsunuz turizmin başkenti… Ama hep konuştuğumuz bir şey var. Riskleri azaltmak için pazarları ve ürünleri çeşitlendirmemiz gerekiyor. Nirvana Cosmopolitan tam da bu noktada belki bir rol model olmaya aday bir ürün olarak doğdu; sporu da başköşemize koyduk. Antalya, spor çeşitliliği açısından futbol ve golf ile öne çıkmış bir şehir ama ben şunu da biliyorum, Antalya aslına bakarsanız birçok spor çeşidine çok uygun bir coğrafi konuma sahip. Müthiş doğal güzellikleri var, iklim çok uygun hemen yanı başında çok güzel dağlar var. Muhteşem bir deniz var. Dünyanın hemen hemen her yerinden uçuş frekansları var ve aslında spor turizmi açısından da son derece dikkat çekici bir nokta. Bize bunun farkındalığıyla spora yatırım yapmaya karar verdik ve özellikle kapalı spor alanı anlamında böyle bir turistik tesisin içerisinde profesyonel bir altyapının çok doğru bir hamle olacağını düşündük. Aynı zamanda tabii aile açısından kilit grubunun aile yapısı içerisinde de basketbol oynayan insanlar var. Profesyonel ve amatörce oynamış insanlar var. Biz de her hafta sonu kendi aramızda basketbol oynuyoruz. Basketbolu seven bir tarafımız var ve şunu biliyoruz ki Antalya’da çok önemli bir basketbol altyapısı da var. Aslında gençlerde basketbol severler de çok kuvvetli bir potansiyel var. Antalya’da zaten bu tip organizasyonlarda da bunu hemen algılama imkanına sahip oluyoruz. Dolayısıyla bu yapılacak olan organizasyon çok çok önemli. Türkiye basketbolu için de çok önemli. Ben burada basketbolun her aşamasında çalışan duayenlerin fikirlerine çok önemli, inovatif yaratıcı düşüncelerine bu zirve vesilesiyle tanık olacağımızı düşünüyorum belki basketbolda Antalya’nın yeni bir sayfa açacağına, Antalya’nın dikkat çekeceğini düşünüyorum.
Yine sosyal sorumluluk anlamında Antalya’da basketbol anlamında ileride işte değerli Onuralp kardeşimizin başardığı örnek olduğu gibi farklı oyuncularımızın dünyanın çeşitli yerlerinde Türkiye’yi çok büyük noktalarda temsil edebileceğini, Cosmos Spor Center’ın buna vesile olabileceğini düşünüyorum. Bu anlamda bu organizasyon bizler için çok önemli. Basın bülteninde mutlaka yer vermiştir Burçin bey ama ben yine altını çizeyim. Türkiye’nin çok önemli basketbol takımları Anadolu Efes, Beşiktaş, Galatasaray, Türk Telekom, Pınar Karşıyaka ve CSKA Moskova takımlarının da bu turnuvalarda centilmenlik kapsamında rekabet edeceğini altını çizmek istiyorum. Yani bu anlamda da önemli bir turnuva olacak. Ülkemizde ve Avrupa’da şampiyonluklara imza atmış belki de basketbol dünyasındaki önemli takımlarını Cosmos Sport Center’da Antalya’ya ve TV’den tüm dünyaya izletmiş olacağız.

Hakikaten değerli üstad Çetin Yılmaz’ın da belirttiği üzere çok öncesinde çok iyi çalışmayı gerektiren organizasyonlar, minör detaylar defalarca gözden geçirilmeli, iyi planlama yapılmalı. Her detay düşünülmeli… Ama şunu da biliyorum, biz daha öncesinde biliyorsunuz Dünya çapında spor organizasyonlarına ev sahipliği yaptık. Bunlardan bir tanesi Worls Snooker Tour Nirvana Turkish Masters’ı burada gerçekleştirdik. Eurosport’la biliyorsunuz çok geniş izleyici kitlesine sahip olan bir spor dalının organizasyonunu başarıyla gerçekleştirdik. Yine yakın zamanda VNL Dünya Milletler Voleybol Ligi’nin ilk ayağına ev sahipliği yaptık. Dünya’nın en iyi takımlarını ağırladık. Hem kamp hem de turnuvayı burada yaşadılar. Türkiye yeni teknik ekibiyle sahne aldığı ilk turnuvaydı. Sonuç olarak Türkiye şampiyon oldu. Bundan büyük gurur duyuyoruz. Sayın Federasyon Başkanımız Akif Üstündağ ve ekip arkadaşlarını tebrik etmek için aradığımızda onlar da bizlere harika ortam ve organizasyon için teşekkür ettiler. Gurur ve mutluluk duyduk… Burası tam bir spor oteli diyebilirim. Organizasyon konusunda da bunların hepsinden çok yüksek başarıyla ayrılmayı becerdik. Ben inanıyorum ki Nirvana Basketball Weeks’de gerek Basketbol Federasyonumuzun desteği gerek. TÜBAD’ın desteğiyle çok müthiş bir sonuçla ayrılacağımızdan çok çok eminim. Nirvana Spor Kulübü’nü de kurarak altyapıdan yetenekli çocukları, imkanı olmayanları yetiştirelim, onları basketbol dünyasına kazandıralım duygusuyla da bir kulüpleşme faaliyetine de yakın vadede imza atacağız. Katkı koyan, basketbolu seven turizmde bize yardımcı olan herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Teşekkürler, saygılar.” Diyerek sözlerini tamamladı.

Basın toplantısının son konuşmacısı Kilit Grup Yönetim Kurulu Üyesi Pelin Kilit Hüner oldu… “Bizleri şu anda bu masada TÜBAD ve TBF ile beraber oturmamızIn arkasında aslında ortak değerlerimiz yatıyor. Ben hemen benim gibi genç nesillere ve onu takip eden yeni nesile Çetin hocamın yemek sırasında benim cebime çok değerli bir bilgi olarak koyduğum bilgiyi aktarmak isterim. Bu bilgi paylaşmamın kıymetli olduğunu düşünüyorum. Kendisi liderlik tanımı yaparken -Lider olunmaz doğulur-  konusunda bahsederken şunu söyledi, aslında liderliğin 2 çok önemli tanımı var. Bir tanesi çok merak etmek ve öğrenmek bir tanesi de insan olmak dedi. İnsan olmanın arkasında da çok değerli farklı özellikler saydı. Dürüstlük, adalet, ahlaklı olmak gibi kavramlardan bahsetti. Nasıl ben şu anda hiçbir buluşmanın tesadüf olduğuna inanmamakla birlikte bu projenin Kilit ailesiyle beraber gerçekleşiyor oluşunun aslında bu değerleri nesillere aktarmak olarak tanımlıyorum. Benim burada sizlere bırakabileceğimiz en güzel katma değer şu olabilir. Ben öncelikle ailem için bir kız çocuğu olarak ve şu anda da bir anne olarak basketbola çok genç yaşlarda başlamış biriydim ve benim babam tam basketbolu kariyer evresine çevirme anımda -akademi yolunda gitmelisin- deyip bu noktada durdurmuştu. Ben buradan bütün anne babalara öncelikle şunu aktarmak isterim, sporu artık bir meslek gibi görmeliyiz. Ancak çocuklarımızın içinde bu yanan ateşle ilgili para kazanma ya da herhangi bir kariyer planı içerisine girmeden önce onların kendini ifade edebileceği en doğru noktada onları desteklemenin, anne baba olarak gençlerin sporla birleşmesine daha çok katkı sağlayacaktır diye düşünüyorum.

Benim basketbol geçmişim boyunca çok değerli büyüklerim burada, Hatta beni yetiştiren Gültekin Polatkan hocam da var. Gültekin Hocamla öncelikle milli değerleri sahip edindim. O bize mikrofon kullanmadan andımızı okuturdu. Onun dışında her kapıdan girdiğimizde tırnak, etek boylarımızın kontrolünü yapardı. Sporcu ahlaklı olur, sade olur, sporcu düşünür, az konuşur derdi. Her antrenmanda sınırlarımızı zorlardı. Çünkü zihinsel ve bedensel olarak kendimize koyduğumuz sınırlardan bahsederdi. Ve bu sınırları da destek olarak açığa çıkardı. Bu yaptığım bütün tanımlar aslında bizlerin ailemizde aldığımız temel bilgiler, bunun fark ettirmeye çalışıyorum. Sizlere ve biz de Kilit ailesi olarak bu bizlere aktarılan yollarımızın kesiştiği yegane değerleri de nesillere aktarmak üzere bunu bir göreve sorumluluk bilinciyle yapan bir aile olduğumuzu düşünüyorum. Bizler burada ne kadar markalarımızı tanıtmaya çalışsak da insanlara geçen en büyük unsur o markaların arkasında yatan değerler oluyor ve kişiler oluyor diye düşünüyorum. Bu masada oturan ağabeylerim, hocalarım büyüklerim de bana bunu bir kez daha kanıtladı diyebilirim. Ben aslında çetin hocam gibi teşekkürü de onlara adrese teslim bir şekilde yapmış olayım.” Diyerek sözlerini tamamladıktan sonra TÜBAD ve Kilit Grup arasındaki protokolün imzalanması törenine geçildi.