fbpx

TÜBAD Gülseren Gönül Kadın TurnuvasI

Türkiye Kadınlar Süper Ligi’nde takım sayısının artması ve bu nedenle ligin başlangıç tarihinin erkene alınmasından dolayı, planlanan kadınlar turnuvası bir sonraki seneye ertelenmiştir. Basketbol camiamıza üzüntüyle duyururuz.

Gülseren Gönül,
(1950 – 23 Ocak 2017), Ankara doğumlu milli basketbolcu ve mimardır.

TÜRKİYE’NİN İLK MİLLİ KADIN BASKETBOLCUSU: SEMPATİK DEV GÜLSEREN GÖNÜL

1950 yılında Ankara’da dünyaya gelen Gülseren Gönül, Türkiye’nin en uzun kadın basketbolcusu olarak tarihe geçmiştir.

Henüz ortaokul zamanlarında bile 1.98 olan Gülseren, basketbol duayenlerinin de ilgi odağı oldu. Yönlendirmelerle basketbola başlayan Gülseren, 16 yaşında 1966 yılında Kadın Milli Basketbol takımına seçildi.
Türkiye’de kurulan ilk kadın basketbol takımında yer alan Gülseren, aynı zamanda eğitim hayatını da tamamlayarak mimar oldu.

Özel Yükseliş Koleji’nde, 1963 yılında basketbola başlayan Gülseren, 2,05’lik boyuyla Türkiye tarihinin en uzun basketbolcusu olarak tarihe geçmiştir. Henüz ortaokul yıllarında 1,98’i bulan boyuyla basketbol otoritelerinin dikkatlerini çekmiş, 1966’da kurulan ilk kadın basketbol milli takımında yer almıştır. Bu süre içinde mimarlık fakültesini bitirmiştir. Başarılı spor hayatını uluslararası alanlarda da sürdüren sempatik dev basketbolcu, 1976’da Avusturya’ya transfer olarak yurt dışında basketbol oynayan ilk Türk sporcu unvanını elde etmiştir. Viyana takımını bölgesel lig şampiyonu yapan Gülseren, sürekli büyümesinden kaynaklanan sorun sebebiyle 3 kez ameliyat olmuştur. Sonrasında Beşiktaş ve ODTÜ’de spor yaşamını sürdüren Gülseren, 1983 yılında basketbol hayatını ardında sayısız başarılar bırakarak sonlandırmıştır.

Başarılı ancak boyundan dolayı zorlu bir yaşam süren Gülseren Gönül 23 Ocak 2017’de aramızdan ayrıldı.

TÜRK BASKETBOLUNA VE BİZE KATTIKLARIN İÇİN TEŞEKKÜRLER SEMPATİK DEV. RUHUN ŞAD OLSUN!

Kaynak vikipedi ve https://www.friendz10.com/