fbpx

TüBAD 1. ÖNDER SEDEN KUPASI

ÖNDER ABİMİZİ KAYBETTİK

Basketbolumuzun efsane isimlerinden hepimizde emeği olan Önder Seden’i (18.08.2023) tedavi olduğu hastanede kaybettik; çok üzgünüz.
Bu sene başlayacağımız organizasyonda onun adına düzenlemeyi planladığımız turnuvayı o hayattayken gerçekleştirememenin üzüntüsünü derinden hissediyoruz.

Başımız Sağolsun.

TÜBAD ve Türkiye Basketbol Federasyonu’nun Önder Seden’in vefatı nedeniyle yayınladığı mesajları paylaşıyoruz.

.
TÜBAD’ın kurulmasında, bugüne kadarki faaliyetlerinde ve bilhassa dernek ismimizin başına ‘’Türkiye’’ ibaresinin alınmasında büyük katkısı olan Onursal Başkanımız Sayın Önder Seden bir süredir tedavi olduğu hastanede maalesef hayata gözlerini yumdu.

Başta ailesi olmak üzere tüm sevenlerinin ve basketbol ailemizin başı sağolsun. [TÜBAD]

TBF
A Erkek Milli Takımımızın eski başantrenörlerinden ve Türkiye Basketbol Antrenörleri Derneği (TÜBAD) Onursal Başkanı Önder Seden’in vefat ettiği haberini derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Türkiye Basketbol Federasyonu olarak merhuma Allah’tan rahmet, yakınlarına ve basketbol camiamıza başsağlığı diliyoruz.

Önder Seden Hakkında
1934 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Önder Seden, Ankara’da Mülkiye takımında basketbola başladı. 1955-1963 yılları arasında Seden; Galatasaray, Vefa, Şişli ve Modaspor takımlarında basketbol oynadı. 

Galatasaray’da forma giyerken genç takımı çalıştırarak başladığı antrenörlüğe oyunculuk kariyerini noktaladıktan sonra Modaspor, İstanbul PTT ve Fenerbahçe takımlarında devam etti.

1970 yılında Genç Milli Takım antrenörlüğüne getirilen Önder Seden, yıllar içinde milli takımın tüm kademelerinde görev yaptı. 1971 yılında Balkan Gençler Şampiyonası’nda ikinciliğin ardından Atakan Karakaplan ile birlikte çalıştırdığı Yıldız Milli Takımı’na 1977 yılında Avrupa Şampiyonluğu kazandırdı. Önder Seden, 1981 yılında yine Atakan Karakaplan ile birlikte A Erkek Milli takımı antrenörlüğüne getirildi. Bu dönemde İstanbul’daki Challenge turunu geçen milli takım, altı yıl aradan sonra Avrupa Şampiyonası’na katıldı.

1981 yılında milli takımdaki görevinden ayrılan Seden; Fenerbahçe, Tofaş SAS ve Paşabahçe takımlarını çalıştırdı. Seden bu süre zarfı içerisinde Paşabahçe ile 1990-1991 sezonunda Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (GSGM) Kupası’nı kazandı.

Sadece antrenörlükle kalmayıp Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak dersler veren Önder Seden’in hazırladığı kitaplar arasında; “Paslı hücum sistemi”, “Basketbolda savunma ve taktikler” yer almaktadır. Seden’in ayrıca “Basket altında oynayan uzun oyuncu kullanma” isimli makalesi de mevcuttur.

2004 yılında kurulan TÜBAD’ın kurucu Başkanı olan Seden’in, Derneğin kurulmasında ve bugüne kadarki faaliyetlerinde, bilhassa Dernek isminin başına ‘’Türkiye’’ ibaresinin alınmasında büyük katkısı mevcuttur. Önder Seden 2004-2013 yılları arasında TÜBAD Başkanlığı görevini üstlenmiş olup halen TÜBAD’ın Onursal Başkanıdır.